„Berlinalėje“ rodomas M. Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis“ jau nominuotas tarptautiniam apdovanojimui

Vakar 66-ojo Tarptautinio Berlyno kino festivalio („Berlinale“) oficialioje programoje „Panorama“  Mantas Kvedaravičius pristatė tarptautinei publikai naują filmą „Mariupolis“. Tai pasaulinė „Mariupolio“ premjera, filmas dar tris kartus, vasario 15, 16 ir 20 d., bus rodomas  festivalio dokumentinių filmų sekcijoje „Panorame Dokumente“. Joje dalyvauti „Berlinalės“ rengėjai pakvietė 17 filmų iš viso pasaulio.

 

Prieš prasidedant „Berlinalei“ „Mariupolio“ kūrybinę grupę pasiekė žinia, kad M. Kvedaravičiaus  darbas  nominuotas tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ apdovanojimui. Nominacijos suteiktos 15-ai filmų iš visų oficialių „Berlinalės“ programų – Konkursinės, Specialiosios programos, Forumo ir kt. Nugalėtojai bus skelbiami festivalio uždarymo dieną, vasario 20-ąją.

 

Kultūros antropologo ir kino režisieriaus M. Kvedaravičiaus „Mariupolis“ – tai filmas-esė apie industrinį uostamiestį Ukrainoje, Donecko srityje, kur kažkada gyveno graikai.  Šiandien Mariupolis nuolat laukia karo. Šis laukimas tapo kasdienybe nelegalia žvejyba besiverčiančiam žvejui, įsimylėjėliams, darbininkams, muzikantams, Pergalės dienos šventės dalyviams.  „Vakar bombų negirdėjau, tik sprogimų atšvaitai debesyse matėsi per mano langą“, – sako smuikininkė. „Nemačiau sprogimų, dirbau sode“, – jai antrina Mariupolio akordeonistas. Filmas dedikuotas Mariupolio poetams ir batsiuviams, o „Berlinalės“ rengėjai M. Kvedaravičiaus filmą vadina vizualiai išraiškinga pagarbos duokle į krizę panirusiam miestui.

 

„Mariupolio“ sumanymas gimė, kai M. Kvedaravičius ruošėsi ir filmavo pirmas ilgametražio eksperimentinio filmo „Stasis“ scenas. “Pradėjus filmuoti ankstyvą 2015 m. pavasarį Mariupolis jau buvo tapęs fronto linija kare su prorusiškomis jėgomis. Buvo akivaizdu, kad šis miestas, išgyvenantis istorinius įvykius, gali pasiūlyti daugybę unikalių personažų, vietų, situacijų. Tai miestas, savyje talpinantis atskirą filmą. Sukurti jį buvo spontaniškas, bet kartu labai apgalvotas sprendimas“, – sako M. Kvedaravičius.

 

Pristatydami „Mariupolį“ festivalio organizatoriai mini ir M. Kvedaravičių išgarsinusį debiutą „Barzakh“.  2011 m. Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje šis dokumentinis filmas apie Čėčėnijoje dingusius žmones buvo apdovanotas Ekumeninės ir „Amnesty International“ žiuri prizais, apkeliavo daugybę tarptautinių festivalių, Lietuvoje pelnė „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą už geriausią metų dokumentinį filmą. Naujas M. Kvedaravičiaus darbas „Mariupolis“ tęsia režisieriaus realybės tyrinėjimus, siekia įvaizdinti kasdienybės detalių, jose slypinčios būties mitologijos ir politinės žinios dermę.

 

„Mariupolis“ sukurtas bendradarbiaujant kino kompanijoms „Uljanos Kim studija“ ir „Extimacy Films“ (Lietuva) , „Twenty Twenty Vision Filmproduktion“ (Vokietija), „Rouge International“ (Prancūzija), „435 Films“ (Ukraina).

Lietuvoje „Mariupolio“ premjera įvyks balandžio mėnesį, festivalio „Kino pavasaris“ konkursinėje programoje Baltijos žvilgsnis.