Nuo „Kietakiaušių“ („Superbad“, 2007) iki „Volstryto vilko“ („The Wolf of Wall Street“, 2013), dviem „Oskarams“ nominuotas aktorius Jonah Hillas dirbo su vienais geriausių šių laikų režisieriais: Martinu Scorsese, Gus Van Santu, broliais Coenais ir Harmony Korine, kuris parašė scenarijų kultiniam dešimtojo dešimtmečio filmui „Vaikai“ (Kids, 1995). Dabar komikas pats atsisėdo į režisieriaus kėdę ir sukūrė nostalgišką filmą apie 1990-2000 m. augančius riedlentininkus „Devym kažkelinti“ („Mid90s“, 2018), kuris Lietuvos kino teatrus pasieks gegužės 17 d.
Laisvė būti jaunam
Filmas nukelia į saulėtą vasarą Los Andžele, kai13-metis Styvis (Sunny Suljic, pažįstamas iš „Šventojo elnio nužudymo“) norėdamas įsipaišyti į kietų riedlentininkų-atskalūnų grupę, paima į rankas riedlentę ir drąsiai nardo Kalifornijos gatvėmis kartu su naujaisiais draugais. Tai laikai, kai televiziją valdė „Vėžliukai nindzės“, išmanieji telefonai atrodė kaip tolima ateitis, o apie internetą beveik dar niekas nebuvo girdėjęs. Draugus rasdavai visada toje pačioje vietoje, o peštynės su vyresnėliu broliu ar seserimi atrodė normalia kasdienybe.
Režisieriui Jonah Hillui dešimtasis dešimtmetis – jo paauglystės metai, kada jis pats besiklausydamas repo dainų bandė tapti vienu iš tų kietų Los Andželo riedlentininkų, o savo draugų buvo pramintas „žydu Jonah“. „To dešimtmečio vidurys yra mano širdis,“ – teigia komikas, o dabar ir režisierius.
Nostalgiška dešimtojo dešimtmečio muzika
Nostalgiją dešimtajam dešimtmečiui primena ir filmo garso takeliui parinkta muzika, kurią sukuravo pats J. Hill. Nuo „Nirvana“, Morrisey, „The Pixies“ iki hiphopo dievukų „Wu-Tang Clan“, „GZA“, „Nas“ – tai muzika, su kuria užaugo bet kuris to dešimtmečio vaikas. Režisierius beveik neturėdamas pinigų dainų teisėms rašė laiškus muzikantams, prašydamas leidimo panaudoti jas filmui. „Pirmiausia susisiekiau su Morrisey. Maniau, kad jeigu pavyks gauti jį, pavyks ir kitus. Jis gražiai atrašė palinkėdamas man sėkmės ir sakydamas, kad negali sulaukti, kada galės pažiūrėti „Devym kažkelintus“. Aš vos nenualpau! Jis pasakė žodžius – „Devym kažkelinti“,“ – „Vogue“ žurnalui pasakojo J. Hillas.
Be skrupulingai atrinktos to laikmečio muzikos, režisierius pakvietė „Oskaro“ už „Socialinį tinklapį“ (The Social Network, 2010) laureatus kompozitorius Trent Reznorą ir Atticus Rossą, dažnus Davido Fincherio pagalbininkus. Šie filmui parašė keturias originalias melodijas .
Aktorių paieškos riedlenčių parke
Norėdamas tinkamai reprezentuoti riedlentininkų kultūrą, J. Hillas aktorių filmui išsiruošė ieškoti į riedlenčių parką. Kartu su filmo koprodiuseriu ir riedlentininku Mikey Alfredu jie apvaikščiojo Los Andželo miesto vietas ir susipažino su daug jaunų riedlentininkų, tarp kurių buvo ir pagrindinį vaidmenį atlikęs Sunny Suljicas. Vos pamatęs tuo metu 11-metį, suvaidinusį Yorgos Lanthimos „Šventojo elnio nužudyme“ („The Killing of a Sacred Deer“, 2017), jis iškart suprato, kad tai jo filmo pagrindinis aktorius. Vaikinas gavo vaidmenį tą pačią dieną.
Paauglių gaujos lyderio vaidmuo buvo patikėtas profesionaliam riedlentininkui, muzikantui Na-kel Smithui, 2013 m. pradėjusiame dirbti kartu su reperiu Tyler, the Creator. Be riedlentininkų filme vaidmenis atlieka ir „Oskarui“ už „Mančesteris prie jūros“ („Manchester by the Sea“, 2016) nominuotas Lucas Hedgesas ir „Fantastinių gyvūnų“ serijos aktorė Katherine Waterson.