Eksperimento-tyrimo rezultatai: kinas iššaukia aštrias emocijas

Baigėsi mėnesį trukęs kino teatro „Pasaka“ ir emocinio sporto klubo „Mindletic“ žiūrovų emocinių patirčių tyrimas-eksperimentas, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti, kaip konkretūs filmai paveikia kino teatrų lankytojus. Kino teatro direktorė Andrė Balžekienė teigia, kad tyrimas leido geriau pažinti savo žiūrovus.

 

Balandžio 7 – gegužės 7 dienomis kino teatro „Pasaka“ lankytojai buvo pakviesti tapti tyrimo dalimi ir reflektuoti kine patiriamas emocijas. Šio eksperimento idėja kilo „Mindletic“ įkūrėjai ir vadovei Ievai Vaitkevičiūtei, kuri sėkmingai tyrinėja įvairių kuriamų patirčių emocinį poveikį klientams bei didina organizacijų emocinį intelektą brangiai kainuojančio perdegimo prevencijai.

„Šis „Mindletic“ ir kino teatro „Pasaka“ projektas ne tik atskleidė visą filmų emocinio poveikio puokštę, bet ir prisidėjo prie dalyvių emocinio sąmoningumo didinimo. Tiksliau bei greičiau atpažindami emocijas žmonės gali tikėtis geresnės savijautos bei konstruktyvesnės reakcijos sudėtingose gyvenimo situacijose. Tikiu, jog nuolat treniruodami emocinį intelektą bei burdami sąmoningą visuomenę visi drauge būsime sėkmingesni bei laimingesni“, – apie tyrimą sakė „Mindletic“ įkūrėja ir vadovė I. Vaitkevičiūtė.

Žiūrovai visą mėnesį išmaniosios programėlės pagalba vertino teatre rodytus repertuarinius filmus: Emanuele Crialese „Begalybę“, Ari Aster „Visos Bo baimės“, Beno Afflecko „Air“, Makoto Shinkai „Suzume“ bei Felix‘o Van Groeningen ir Charlotte Vandermeersch „Aštuonis kalnus“.

Kaip parodė tyrimo rezultatai, kinas iš tiesų veikia, keičia ar sustiprina mūsų patiriamas emocijas. Tarkim, filmai, kurie laikomi energizuojančiais, įkvepia žiūrovus, didina laimės pojūtį. Tyrimo rezultatai parodė, kad tokie filmai gali pakelti nuotaiką ir energijos lygį iki 16 proc. Geriausias to pavyzdys – japonų režisieriaus M. Shinkai animacinis filmas „Suzume“, pozityviausiai paveikęs žiūrovus. Po seanso didžioji dalis žiūrovų jautėsi  „įkvėpti, laimingi ir nusiteikę optimistiškai, dingo nemalonios emocijos“.

Žinoma, kinas gali sukurti ne tik stiprias teigiamas emocijas, bet ir neigiamas. Amerikiečių siaubo filmų režisieriaus A. Aster juosta „Visos Bo baimės“ po seanso daliai žiūrovų iššaukė negatyvias emocijas – išsekimą, nuovargį, liūdesį. Po E. Crialese filmo „Begalybė“ dalis žmonių jautėsi labiau susirūpinę ir liūdnesni. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad nėra „neigiamų“ emocijų. Jos kuria vertę per pagalbą tinkamai suvokti bei reaguoti gyvenimiškose situacijose, išlikti ir klestėti. Labai džiaugiuosi šiuo projektu su „Pasaka“, nes kinas kaip meno šaka kuria saugią aplinką patirti įvairaus plauko emocijas, išjausti galbūt realiame gyvenime jau patirtas situacijas bei „pasitreniruoti“ būsimiems dar neregėtiems potyriams“, – teigė I. Vaitkevičiūtė.

Kino teatro „Pasaka“ vadovė A. Balžekienė taip pat džiaugėsi tyrimo rezultatais ir kiek kitokia suteikta patirtimi žiūrovams. „Džiaugiuosi, kad galėjome praplėsti mūsų žiūrovų patirtį ir visų pirma pakviesti refleksijai: kaip kinas veikia mūsų emocijas, kaip pakylėja nuo kasdienybės, kaip mus pakeičia. Gali būti, kad šis eksperimentas tiesiog žadino žmonių smalsumą, o mums buvo labai svarbus, siekiant geriau pažinti savo žiūrovus“, – sakė A. Balžekienė.