Gamtos grožis, meilė maistui ir gyvenimui filme „Kaip žydėjimas vyšnios“

Vasario 26 d. į Lietuvos kino ekranus atkeliauja naujausias Naomi Kawase darbas „Kaip žydėjimas vyšnios“ (An, 2015). Filmas apibūdinamas kaip šilčiausias ir žiūroviškiausias tarptautinį pripažinimą pelniusios japonų režisierės darbas.

Po premjeros Kanų kino festivalyje, kuriame filmas atidarė „Ypatingo žvilgsnio“ (Un Certain Regard) programą, režisierė sulaukė pagyrimų už įkvepiantį humanizmą bei meditatyvų, amžiną gamtos grožį atveriantį žvilgsnį.

Filme sutinkame Sentaro (Masatoshi Nagase), nekalbų pusamžį vyriškį, slegiamą liūdnų prisiminimų. Jis darbuojasi maisto kioskelyje, kuriame siauram klientų ratui parduoda tradicinį japonišką desertą – dorayaki blynus, perteptus saldžiu raudonųjų pupelių džemu.  Vieną pavasario dieną 76 metų Tokue (nuostabioji Kirin Kiki) atsiliepia į blyninės darbo skelbimą. Pagyvenusi ir sunkiam fiziniam darbui per trapi moteris gamina tokį skanų raudonųjų pupelių džemą, kad jam neatsispiria net ir skeptiškai nusiteikęs Sentaro. Tokue imasi darbo ir jos gyvenimiška išmintis, gerumas bei su meile verdamas džemas ne tik paverčia blyninę kulinarine sensacija, bet ir ima keisti aplinkinių žmonių gyvenimus.

„Odė kantrybei,  tolerancijai ir pupelių džemu perteptiems blynams“, „filmas, siūlantis mokytis iš gamtos bei nuolat džiaugtis gyvenimo stebuklais, kad ir kokius likimo smūgius patirtum“, „mąslus žvilgsnis į vienatvę, įkalinimą ir Japonijos visuomenės paribiuose atsidūrusius žmones“ – „Variety“, „Hollywoodreporter“, „Indiewire“ bei kiti įtakingi kino industrijos leidiniai atkreipia dėmesį į stipriąsias filmo puses.

Pagyrimų sulaukė ir įspūdinga Shigeki Akiyama kinematografija, poetiškai išaukštinanti gamtos grožį. Tokijuje nufilmuotas darbas persmelktas kone perregimų vėjyje plevenančių vyšnių žiedlapių trapumo. Kunkuliuojančių verdamų pupelių bei kepamų auksinių blynų vaizdai tampa puota žiūrovų akims ir leidžia kone užuosti ir pajusti ekrane regimų gardėsių skonį bei kvapą. Gamta ir maistas susilieja į darnią, neatsiejamą visumą. Grožis gimsta iš efemeriškų, kasdieniškų ir tuo pačiu stebuklingų akimirkų.

Naomi Kawase yra populiari tarp kino kritikų, jos darbai nuolat įtraukiami į didžiausių pasaulio kino filmų festivalių programas. Režisierė net septynis kartus kviesta į Kanų kino festivalį, ne kartą dalyvavo konkursinėje programoje bei buvo festivalio žiuri narė. Jos darbai pelnė „Auksinės kameros“ (Caméra d'Or) ir „Didžiojo prizo“ (Grand Prix) apdovanojimus. „Kaip žydėjimas vyšnios“ sulaukė ne tik kino kritikų, bet ir tarptautinių kino platintojų dėmesio bei publikos simpatijų. Japonų autorinio kino atstovės darbu susidomėta Ispanijoje (kino salėse filmą išvydo 120 tūkst. žiūrovų), Šveicarijoje, Vokietijoje, Švedijoje bei Brazilijoje. Italijoje, kurioje pirmą kartą platintas Naomi Kawase darbas, filmą aplankė 45 tūkstančiai žiūrovų.

 

„Kaip žydėjimas vyšnios“ kino teatruose pasirodys nuo vasario 26 d.

 

Filmo anonsas: