Garsiausias pasaulio šuo: 12-a faktų apie Lesę, kurių nežinojote

Sunku būtų suskaičiuoti kiek kartų augo kino ekrane stebėdamos Lesės nuotykius. Pasakojimai apie ištikimą, drąsų ir mylintį šunį šį keturkojį pavertė legenda, gyvuojančia kino ir televizijos ekranuose bei spaudos puslapiuose. Lesė – vienas geriausiai žinomų ir lengviausiai atpažįstamų gyvūnų pasaulyje, tad artėjant filmo „Lesė grįžta“ (angl. „Lassie Come Home“, 2020) premjerai Lietuvoje, dalinamės faktais, kurių apie kultinį šunį nežinojote.

 1. 1938-aisiais laikraštyje „Saturday Evening Post“ rašytojas Eric Knight pirmąsyk išspausdino istoriją apie Lesę – jau netrukus į redakciją ėmė plūsti tūkstančiai skaitytojų laiškų, prašančių tęsti pasakojimų seriją. Paragintas tokios sėkmės, rašytojas ėmė vystyti šią istoriją ir 1940-aisiais išleido pirmąją Lesės nuotykius aprašančią knygą, tapusią pasauliniu bestseleriu.
 2. E. Knight knyga pirmąsyk filmu virto 1943-aisiais – kino ekranus pasiekė ir žiūrovų, ir kritikų pamilta istorija „Lesė grįžta“. Joje vaidino ir būsima kino legenda - 11-metė Elizabeth Taylor. Filmas susilaukė neįtikėtinos sėkmės ir žiūrovų raginimų tęsti kino filmų seriją, tad kino ekranus pasiekė net keletas tęsinių, o netrukus Lesė žengė ir į televizijos ekranus.
 3. Užkariavusi skaitytojų ir kino žiūrovų širdis, Lesė įsiveržė ir į radijo eterį. ABC Radio eteryje jos garbei pavadinta laida buvo transliuojama 1947-1950-aisiais. Šeimų mėgtoje laidoje buvo dalinamasi įtraukiančiais pasakojimais apie drąsų šunį ir jo nuotykius.
 4. Pirmąsyk televizijos ekranus Lesė pasiekė 1954-aisiais ir išbuvo čia iki pat 1973-ųjų, tad „Lesė“ yra ketvirtas ilgiausiai rodytas visų laikų televizijos serialas, nusileidžiantis tik „Simpsonams“ bei serialams „Gunsmoke“ ir „Law and Order“.
 5. Rugsėjo 25-ąją Lietuvoje pradedamas rodyti filmas „Lesė grįžta“ - 12-a juosta apie bene garsiausią pasaulio šunį. Per 12-a metų ją „vaidino“ net 10 šunų! Dauguma jų – pirmąkart Lesę vaidinusio šuns, vardu Palas, palikuonys.
 6. Visuose filmuose apie Lesę ją vaidindavo vyriškos lyties šunys. Priežastis paprasta – kolių patinai – kur kas didesni, o jų kailis – ilgesnis ir puresnis, tad kino ekrane jie atrodo gerokai efektingiau.
 7. Ilgaplaukis kolis yra populiariu augintiniu ir tarp žinomų žmonių. Juos augino arba vis dar augina Ringo Starr, Rod Stewart, Ronald Reagan, Bob Dylan, Kevin Costner ir kitos garsenybės.
 8. Pasaulyje tėra trys gyvūnai, Holivudo šlovės alėjoje turintys savo žvaigždę. Tai – Lesė bei vokiečių aviganiai Rintintinas ir Strongheart.
 9. 2005-aisiais Variety Lesę įtraukė į 100 pop kultūros ikonų sąrašą. Lesė – vienintelis šiame sąraše atsidūręs gyvūnas.
 10. Lesės vardas plačiai naudojamas juo ženklinant prekes. Ji turi savo drabužių, žaislų ir prekių gyvūnams liniją, komiksų seriją, jos vardu pavadinta net sriuba! Lesė taip pat turi savo kompiuterinį žaidimą, išleistą 2005 metais ir skirtą PS2 konsolėms.
 11. Įkvėpti Lassie sėkmės, Willy Vandersteen ir Karel Verschuere nusprendė sukurti komiksų seriją apie moterišką ilgaplaukę kolę. Taip atsirado „Bessy“ – belgų komiksų serija, sukurta 1952 m. Kadaise tai buvo vienas populiariausių ir perkamiausių komiksų, sėkmingai išverstų į olandų, prancūzų, vokiečių ir švedų kalbas. Leidyba buvo nutraukta 1997 m.
 12. Remiantis tyrimais, visos šunų veislės ženkliai išpopuliarėja, tos veislės gyvūną išvydus kino ekrane. Ilgaplaukių kolių populiarumas išaugo būtent Lesės dėka.

Anot rugsėjo 25-ąją Lietuvoje pradedamo rodyti lietuviškai dubliuoto filmo „Lesė grįžta“ siužeto, dvylikametis Florianas Maueris ir jo augintinė Lesė – neišskiriami draugai. Deja, Floriano tėčiui netekus darbo, šeimai tenka kraustytis į kitą gyvenvietę, o naujo buto šeimininkė draudžia čia laikyti šunis. Plyštančia širdimi Mauerių šeima Lesei ieško naujų namų. Pagalbos ranką ištiesia grafas Šprengelis, laikinai priglaudęs šunį, kuriuo labai džiaugiasi jo anūkė Priscila. Vos atvykusi į laikinus namus, Lesė nė neketina čia užsibūti – ištaikiusi progą ji pabėga ir leidžiasi į ilgą ir nuotykių kupiną kelionę namo.

 

Filmo anonsas https://youtu.be/zRzM10Hbt48

Daugiau informacijos https://www.facebook.com/vlgfilmai