Gordonas-Levittas apie susitikimą su E. Snowdenu: norėjau įsigilinti į jo portretą

 Herojus, išdavikas, didvyris, niekšas, demaskuotojas, skundikas. Visi šie epitetai – apie vieną ir tą patį žmogų: Edvardą Džozefą Snowdeną. Būtent apie jį 3 „Oskarų“ statulėles laimėjęs režisierius Oliveris Stone’as sukūrė biografinę dramą „Snowdenas“, kur pagrindinį vaidmenį patikėjo Josephui Gordonui Levittui. Ruošiantis filmavimams aktoriaus laukė nemažas iššūkis – Rusijoje jam teko susitikti su pačiu šnipinėjimu apkaltintu amerikiečiu.

 Būtent ten šiuo metu nuo JAV teisingumo slepiasi tikrasis dramos herojus.

 „Likus porai mėnesių iki filmavimų pradžios prodiuseriai susitarė su Snowdeno atstovais dėl mūsų susitikimo. Viskas vyko labai paprastai: pasimatėme jo biure Maskvoje. Pokalbis truko apie keturias valandas, jame dalyvavo ir Snowdeno mylimoji Lindsay Mills, kuri taip pat šiuo metu gyvena Rusijoje (juostoje ją vaidina Shailene Woodley). Tikslas buvo aiškus – norėjau kuo geriau jį asmeniškai pažinti, išsiaiškinti tikruosius motyvus, įsigilinti į žmogaus portretą“, – pasakoja J. Gordonas-Levittas.

 „Pirmiausia, ką pastebėjau, buvo geros jo manieros. Sakyčiau, jis kažkuria prasme senamadiškas, o to šiomis dienomis iš žmonių niekas nebesitiki. Ypač, kai bendrauji su žmonėmis, gerai nusimanančiais šiuolaikinėse technologijose“, – prisimena Holivudo žvaigždė.

 Kuo geriau įkūnyti Snowdeną aktoriui padėjo ne tik susitikimas. J. Gordonas-Levittas sako praleidęs valandų valandas prie kompiuterio, kuriame peržiūrinėjo vaizdo įrašus ir studijavo herojaus kūno kalbą bei kitas jam būdingas savybes. Kalbėti kaip Snowdenas aktorius mokėsi iš „Oskarą“ laimėjusio dokumentinio filmo „Citizenfour“.

 „Bendraudamas su juo supratau, kad Snowdenas iš tiesų nenorėtų gyventi Rusijoje iki pat gyvenimo galo. Tačiau už paties asmeninį gyvenimą šiam vyrui svarbiau yra tiesa ir teisingumas. Jis siekia, kad JAV gyventojai sužinotų visą tiesą apie valdžią ir jos tikrąją veiklą. O aš džiaugiuosi, kad vienas žmogus sugebėjo užvesti tokį dialogą, dabar žmonės apie tai kalba ir galvoja. Tokia ir turėtų būti demokratija“, – filmo pristatymo spaudos konferencijoje sakė J. Gordonas-Levittas.

 Tuo tarpu O. Stone’as (filmų „Būrys“, „Volstrytas“, „Gimę žudyti“, „The Doors“ ir kt. kino hitų režisierius) su pačiu Snowdenu kuriant dramą buvo susitikęs net devynis kartus.

 Biografinė juosta „Snowdenas“, kuri Lietuvos kino teatruose pasirodys jau rugsėjo 23 dieną, pasakos apie 1983 m. gimusį amerikietį, kurio karjerą kariuomenėje užbaigė sužeidimai į kojas. Programuotojo išsilavinimą turėjęs vaikinas be veiklos neliko: dirbo kompanijoje „Dell“, vėliau – Centrinėje žvalgybos valdyboje (CŽV). 2013 m. pradžioje E. Snowdenui darbą pasiūlė Nacionalinė saugumo agentūra (NSA). Tų pačių metų gegužę iš Havajų, kur dirbo, vaikinas išskrido į Honkongą ir į darbą nebegrįžo.

 Kitą mėnesį, remiantis jo nutekinta informacija, buvo paskelbti sukrečiantys straipsniai, kuriuose buvo rašoma apie sunkiai suvokiamo masto JAV vyriausybės palaimintą NSA vykdomą civilių sekimą, bendradarbiaujant su Europos šalių vyriausybėmis bei įvairiais mobiliojo ryšio paslaugų tiekėjais. 2013 m. birželio 21 dieną JAV vyriausybė oficialiai apkaltino E. Snowdeną šnipinėjimu ir vyriausybės nuosavybės vagyste.

 Tikrais įvykiais paremtą politinį trilerį didžiuosiuose ekranuose pamatysime jau rugsėjo 23 dieną. Filmo anonsas: