„Kino pavasaryje“ bus rodomas naujausias „Tobulų melagių“ režisieriaus filmas

23-iasis „Kino pavasaris“ sausį užbaigė programos „Festivalių favoritai“ pristatymo vakaru. Renginyje supažindinta su labiausiai tarptautiniuose festivaliuose sužibėjusiais filmais, tarp kurių – naujausia „Tobulų melagių“ režisieriaus Paolo Genovese drama, Kanuose kelis apdovanojimus pelnęs drąsus Robino Campillo darbas, garsios lietuviškų šaknų turinčios švedų atlikėjos, aktyvistės Silvanos istorija bei kiti profesionalūs šiuolaikinio kino pavyzdžiai. Iš viso programoje – 25 pilnametražiai ir 10 trumpo metro filmų.

„Festivalių favoritų“ pristatymo seanse buvo galima išvysti dramą „Lenktynininkė ir gangsteris“ („Racer and the Jailbird“, rež. Michaël R. Roskam), kurioje pagrindinius vaidmenis sukūrė talentingi aktoriai Matthiasas Schoenaertsas („Didesni purslai“) ir Adèle Exarchopoulos, išpopuliarėjusi vaidmeniu filme „Adelės gyvenimas“. „Tai vienas laukiamiausių šių metų „Kino pavasario“ filmų. Jis, kaip ir kitos „Festivalių favoritų“ juostos, skirtas plačiai auditorijai ir atspindi šiandien kuriamo kino tendencijas. Labai tikėtina, kad „Lenktynininkė ir gangsteris“ taps šių metų „Kino pavasario“ hitu“, – sakė programos „Festivalių favoritai“ partnerio „Boslita ir Ko“ atstovas Audrius Sekliuckis.

„Kino pavasario“ žiūrovams pažįstamo belgų režisieriaus M. R. Roskamo („Purvini pinigai“, „Galvijas“) filmas „Lenktynininkė ir gangsteris“ pasakoja bankus plėšiančio gangsterio Džino (Žiži) ir jaunos, turtingos ir bebaimės lenktynininkės Benediktės (Bibi) meilės istoriją, kurioje porai netrūksta pačių sunkiausių išbandymų ir beprotiškų, aukotis dėl galimybės būti kartu verčiančių sprendimų.

Įprasminantis aktyvizmas

 Dar vieną ryškų duetą bus galima sutikti filme „Lyčių kova“ („Battle of the Sexes“, rež. Valerie Faris, Jonathan Dayton). Emma Stone ir Steve’as Carellis įkūnijo tenisininkus Billie Jean King ir Bobby Riggsą, tiksliau – jų vieną garsiausių teniso istorijoje dvikovų 1973-iaisiais. Jų kova tapo esminiu politinės kovos dėl lygių moterų teisių teniso pasaulyje tašku. Filmą kūrė „Mažoji Miss Visata“ režisieriai bei „Lūšnynų milijonieriaus“ scenarijaus autorius.

Dar vieną be galo stiprią ir ryžtingą jauną moterį bus galima išvysti dokumentiniame filme „Silvana“, kuriame sekama Švedijos hiphopo dainininkė, aktyvi kovotoja už lygias moterų  teises ir prieš homofobiją. Merginos tėtis kilęs iš Sirijos, o mama – iš Lietuvos, kurią Silvana paliko praėjus vos keleriems metams po gimimo. Šios atlikėjos dar negirdėjusiems žiūrovams ji bus didelis įkvepiantis atradimas.

 

 

 

Vienas svarbiausių žmogaus teisių tema kalbančių programos filmų yra R. Campillo drama „120 dūžių per minutę“ („Beats Per Minute“), kurio centre – AIDS aktyvistai XX a. 10-ojo dešimtmečio Prancūzijoje. Poetiškas ir kartu realistiškas, puikiai laiko dvasią perteikiantis filmas 2017 m. Kanų festivalyje apdovanotas antru pagal svarbą „Grand Prix“ prizu, o prestižinis britų žurnalas „Sight and Sound“ įtraukė jį į geriausių praėjusių metų filmų sąrašą.

Šmaikščiai apie rimtus dalykus 

Kaip jau minėta, šiemet į „Kino pavasarį“ grįžta P. Genovese, tik šį kartą su daug rimtesniu filmu „Šventa vieta“ („The Place“), kuriame ir šį kartą netrūks psichologinių peripetijų. Pagrindinė režisieriaus žinutė verčia susimąstyti, kokias moralines normas įstengia peržengti žmogus, kad pasiektų tai, ko trokšta.

Ironiškai į visuomenės problemas pažvelgia islandų režisierius Hafsteinnas Gunnaras Sigurðssonas filme „Po medžiu“ („Under the Tree“), kur abejingumas ir nesugebėjimas atvirai kalbėti apie jausmus priveda iki tragiškų rezultatų. 

Su švelniu humoru apie svarbius gyvenime dalykus, šiuo atveju vaiko netektį, filme „Ilgesys“ („Longing“) prabyla Izraelio kino kūrėjas Savi Gabizonas. Pasak festivalio programos sudarytojos Mantės Valiūnaitės, tai melancholiška juodoji komedija, kurios netikėti posūkiai privers žiūrovus susimąstyti.

Egzotiškas, be galo nuoširdus ir kartu provokuojantis filmas „Kandelarija“ („Candelaria“, rež. Johnny Hendrix Hinestroza) apie septyniasdešimtmečių senukų aistringą meilę skambant Kubos ritmams – dar vienas svarbus programos „Festivalių favoritai“ akcentas.

Kino ir literatūros draugystė

Biografinės juostos „Dovlatovas“ („Dovlatov“) žiūrovai turės galimybę su garsiuoju rusų rašytoju Sergejumi Dovlatovu praleisti net šešias dienas, per kurias pabus 8-ojo dešimtmečio Leningrade, susitiks su to meto intelektualais, pavyzdžiui, Josifu Brodskiu. Tai – šiemet pasirodęs naujausias legendinio kino režisieriaus Aleksejaus Germano sūnaus Aleksejaus Germano jaunesniojo filmas, kurio premjera vasario pabaigoje įvyks Berlyno kino festivalyje.

 Memuarai apie skausmą“ („Memoir of Pain“, rež. Emmanuel Finkiel) sukurtas pagal lietuvių mėgstamos garsios rašytojos Marguerite Duras autobiografinį romaną „Skausmas“. Mélanie Thierry įkūnyta Marguerite nacių okupuotame Paryžiuje laukia iš koncentracijos stovyklos grįžtančio vyro, taip pat rašytojo Robert’o Antelme’o. Filmo režisierius, kurio seneliai buvo ištremti Antrojo pasaulinio karo metais, kuria nepaprastai jautrią M. Duras memuarų ekranizaciją.