Kino teatrai užsidaro vienai dienai, protestuodami prieš nelogiškus valdžios sprendimus

Karantinas baigėsi ne visiems. Galite be kaukės sėdėti restorane, valgyti ir gerti, tačiau už poros žingsnių esančiame kino teatre viso seanso metu jums lieps dėvėti kaukę, negalėsite mėgautis nei užkandžiais, nei gėrimais. Protestuodami prieš šiuos nelogiškus sprendimus ir diskriminaciją, liepos 19-ąją vienai dienai užsidaro Lietuvos kino teatrai.

 

„Džiaugiamės dėl atlaisvinimų visų pramogų sektoriuje, bet nesuprantame, kodėl kultūros paslaugos – kino teatro, žiūrovas vis dar turi dėvėti medicininę kaukę salėje, kai pasaulio mastu dar pernai įrodyta, kad kino salė saugiausia vieša vieta net ir be kaukių“, – stebisi kino teatrų „Forum Cinemas“ direktorius Gintaras Plytnikas.

 

Kaukės  – ne vienintelis ribojimas, nelogiškai paliktas taikyti kino teatruose, kai pramogų sektoriuje jų dėvėti neprivaloma. Pagal dabar galiojančias taisykles, kino teatruose negalima nei valgyti, nei gerti. Spragėsiai ir gėrimai – neatsiejama kino kultūros visame pasaulyje dalis, kurios ribojimai drąstiškai keičia kino žiūrėjimo patirtį ir daro įtaką kino teatrų lankomumui.

 

Iš Baltijos šalių tik Lietuvoje galioja tokie griežti Vyriausybės reikalavimai kino teatrams. To nesupranta Panevėžyje įsikūrusį kino teatrą valdančios įmonės „Apollo Kino Baltics“ generalinė direktorė Kadri Ärm: „Nuolat gauname užklausas, kada bus galima įprastai mėgautis filmais kino salėse, o atsakymų neturime. Užkandžių ir gėrimų ribojimas ypatingai liečia šeimas su vaikais. Vaikai neišbūna pusantros valandos negėrę, o kai kino darbuotojai atima ir atsineštus guminukus pasipila ašaros ir šeima dažnai visiškai atsisako eiti į filmą“.

 

Estijos kino teatrai šiuo metu dirba be jokių apribojimų, nereikia išlaikyti atstumų salėse, nėra ribojimo valgyti ir gerti kino salėje. Kino teatrams galioja bendrieji higienos reikalavimai, kaip ir visoms įstaigoms, o kaukės tik rekomenduojamos. Šie ribojimai neabejotinai daro įtaką žiūrovų pasirinkimams. Lietuvos ir Estijos kino centrų duomenimis, liepos 2-8 dienomis dvigubai mažiau gyventojų turinčioje Estijoje kine apsilankė 40577 žiūrovai, Lietuvoje  – 26423.

 

Pusę metų nedirbę Lietuvos kino teatrai su nerimu stebi šias tendencijas ir primena, kad nėra gavę jokios valstybės paramos, išskyrus darbuotojų prastovų subsidijas, nors daugumos jų apyvartos kritimas siekė net 90 proc.

 

„Esame palikti be kompensacijų už karantino metu nusavintą turtą, su pertekliniais, neadekvačiais šiandienai ribojimais be teisės gerbti savo klientus. Visais įmanomais, protingai argumentuotais būdais kalbėjomės su priimančiais sprendimus, bet priėjome ribą, kur išeičių nematome nei dabar, nei netolimoje ateityje. Kultūros paslaugos tapo nereikalingos? Gal visi – į statybas?“, – ironizuoja  „Forum Cinemas“ vadovas G.Plytnikas.

 

Nelogiškus ribojimus nedrausmingi žiūrovai linkę apeiti, o dėl to kenčia kino rodytojai: „Šiais draudimais ribojamos verslo galimybės ir skatinami didieji prekybos centrai. Mes neturime teisės tikrinti žiūrovų krepšių, tačiau po seansų matome, kad į sales buvo prisinešta maisto ir gėrimų iš prekybos centrų, – teigia Marijampolėje veikiančio kino teatro „Spindulys“ direktorė Kristina Dobrovolskienė. – Jaučiame didžiulę diskriminaciją, juk kino teatrai turi puikias vėdinimo sistemas ir daro viską, kad sudarytų saugias žiūrėjimo sąlygas“.

 

Kino teatrai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje, Panevėžyje, Ukmergėje, Šiauliuose nedirbs liepos 19 d.