Kuo ypatingas gimtadienį švenčiančio režisieriaus F. Ozono kino braižas

Prancūzų kino nenuorama François Ozonas lapkričio 15 d. švenčia 54-ąjį gimtadienį. Sinefilu-režisieriumi save laikantis kino kūrėjas mėgsta laviruoti tarp žanrų įvairovės ir jam patinka, kai kino kritikai ir žiūrovai negali patalpinti jo kūrinių į vieną dėžutę. Nuo lapkričio 19 d. Lietuvos kino teatruose pasirodys naujausias režisieriaus filmas „Viskas praėjo gerai“ („Tout s'est bien passé“, 2021), šiemet pristatytas Kanų kino festivalyje. Vėl kitoks, tačiau intymus F. Ozono žvilgsnis į vienos šeimos tragikomišką istoriją. Kuo ypatingas režisieriaus kino braižas?

Režisieriaus kūrybos išskirtinumai

Per karjerą F. Ozonas sukūrė daugiau nei 20 ilgametražių filmų. Kiekvienas jo filmas tampa įvykiu tiek kino kritikams, tiek žiūrovams. „Jis labai produktyvus režisierius, bet visada geba nustebinti ir išlaikyti lengvumą. Ar kalbėtų apie rimtas temas kaip eutanazija, istorinė atmintis, ar apie pirmąją meilę, jis randa šviežią perspektyvą“, – F.Ozono kūrybos išskirtinumą pabrėžia filmų platinimo kompanijos „Lokys, liūtas ir šakelė“ vadovė Giedrė Krikščiūnaitė, Lietuvoje parodžiusi paskutinius penkis režisieriaus filmus.

Lietuvos kino kritikai sutinka, kad F. Ozonas – tikras stiliaus meistras. „Šio režisieriaus filmai įrodė, kad jis puikiai jaučia ir valdo įvairius stilius, turi gerą skonį, meistriškai dirba su aktoriais, moka grakščiai žaisti kino raiškos priemonėmis, kartais vos ne žongliruoti jomis“, – režisieriaus filmus žurnale „Kinas“ apibūdina kritikė Neringa Kažukauskaitė.

Jai pritaria ir ilgametė laidų apie kiną vedėja ir kritikė Izolda Keidošiūtė, pirmą kartą su F. Ozono kūryba susipažinusi per savo numylėtinę aktorę Charlottę Rampling, suvaidinusią jo filme „Po smėliu“. „Režisierius beveik kasmet sukuria po filmą, meistriškai žaisdamas žanrais ir temomis, kiekvienas jo filmas dažnai tampa netikėtumu tiek ištikimiems jo gerbėjams, tiek kritikams. Sumanus provokatorius, mėgėjas atskleisti mums ekrane sudėtingus personažų charakterius, psichologinių manipuliacijų meistras. Šiandien gal rimtesnis, ramesnis, intymesnis, bet vis toks pat nepriekaištingas stiliaus meistras“, – teigė kino kritikė.

Žymus moterų portretų kūrėjas

Kino kūrėjas žinomas kaip įtaigingas moterų portretų kūrėjas, o su juo per karjerą dirbo ne viena žymi aktorė. F. Ozonas neslepia, kad jam paprasčiau režisuoti moteris. „Jos protingesnės ir labiau linkusios į avantiūras. Manau, tarp mūsų yra didesnė chemija. Galbūt būtent dėl to, kad esu vyras man lengviau atsitraukti ir dirbti su moterimis“, – pasakoja režisierius.

Ne veltui režisieriaus filmo „8 moterys“ visas aktorių kolektyvas Berlyno kino festivalyje ir Europos kino apdovanojimuose buvo įvertintas už indėlį filmui. Darbo malonumą su moterimis F. Ozonas atrado dar karjeros pradžioje, dirbdamas su Ch.Rampling prie filmo „Po smėliu“. „Dažniausiai filmuose moterys tiesiog turi atrodyti gražiai, tačiau man patinka parodyti jų vidų“, – sako režisierius.

Viena iš režisieriaus mūzų – Ch.Rampling sugrįžta ir naujausiame F.Ozono filme „Viskas praėjo gerai“, kuriame ji vaidina pagrindinio veikėjo Andrė buvusią žmoną ir jųdviejų dukrų motiną.

Naujame filme režisieriui pagaliau pavyko kartu dirbti ir su mylima savo kartos aktore Sophie Marceau. 2004 m. ji suvaidino blogiukę Elektrą King Džeimso Bondo kino juostoje „Ir viso pasaulio negana“. „Sophie nieko nevaidina. Ji ekrane parodo savo jausmus ir jautrumą“, – apie aktorę pasakojo režisierius.

Į istoriją per humorą

„Viskas praėjo gerai“ filmo centre – tėvo ir dukrų santykiai. Insulto ištiktas senyvo amžiaus Andrė nebejaučia gyvenimo džiaugsmo, todėl paprašo dukters Emanuelės, kad ši jam padėtų užbaigti gyvenimą. Sunkia eutanazijos tema kalbantis režisierius nėjo lengviausiu keliu ir pasirinko į istoriją įnešti humoro ir ironijos: „Tai atėjo taip lengvai su pačiomis situacijomis ir veikėjais. Juokas filme buvo būtinas“, – pasakojo režisierius.

Asmeniškas filmas sukurtas pagal scenaristės ir kino kūrėjo bendražygės, ilgametės draugės Emmanuèles Bernheim autobiografinę knygą. „Emanuelė mėgo juoktis. Jos tėvas taip pat. Abu dalinosi juodu humoro. Manau, jai būtų patikęs mano įneštas humoras“, – teigė F. Ozonas.

Filmo „Viskas praėjo gerai“ anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=g04ap2DCekw