„Šeršėliafam“ festivalis prasidės R.Rakauskaitės filmo „Kelionės namo“ premjera

Vasario 6 d. prasidedantį tarptautinį moterų filmų festivalį „Šeršėliafam“ atidarys Ramunės Rakauskaitės dokumentinio filmo „Kelionės namo“ premjera. Režisierė, žiūrovams pažįstama iš filmo apie Lietuvos istoriją „Radviliada“ bei pasakojimo apie žinomus lietuvių kūrėjus „Trys skrybėlės“, pristato dar niekad kine nepasakotą istoriją apie pirmąsias Amerikos lietuvių patirtis grįžus aplankyti okupuotą tėvynę.

„Tęsiame tradiciją atidaryti festivalį moters režisierės filmu ir džiaugiamės Ramunės darbu, kuris šmaikščiai ir taikliai apibūdino užsienio lietuvių ryšį su gimtine“, – sako kino teatro „Pasaka“ direktorė Andrė Balžekienė.

Režisierė Ramunė Rakauskaitė pasakoja susižavėjusi Amerikos lietuviais daugiau nei prieš dešimtmetį, kai pati gyveno ir dirbo Čikagoje: „Ši karta, priversta palikti Lietuvą Antrojo pasaulinio karo metais, pasižymėjo išskirtine meile savo šaliai, išskirtiniu pasiaukojimu, noru kurti ir dirbti Lietuvai“.

Karo metais priverstų palikti šalį filmo herojų atmintyje įstrigo romantiški ir net kiek naivūs tėvynės vaizdiniai. „Kas Lietuva yra mano širdy, ateina iš pasakų, iš dainų, iš patarlių. Tos dainos apie lakštingalą ar gegutę, legendos apie paslėptus miestus yra tokia mistika, kuri buvo visai kitoks pasaulis negu „amerikoniškas“ pasaulis,“– prisiminimais dalijasi viena iš filmo herojų.

Visgi, atvykusių į Lietuvą išeivių laukė gerokai pasikeitusi realybė, kontrastuojanti su nostalgišku, legendomis apipintu Lietuvos įvaizdžiu. Juos pasitiko ne tik seniai nematyti artimieji, bet ir sovietinė propaganda, įtarumas bei nė per žingsnį neatsitraukiantys saugumo agentai.

„Kelionės namo“ per netikėtas spalvingų herojų patirtis, jautrias ir asmeniškas grįžimo istorijas, atskleidžia praėjusios epochos dvasią ir dviejų civilizacijų sandūrą. „Mes nesupratom jų pasaulio. Ir jie tikrai nesuprato mūsų pasaulio,“– apibendrina vienas filmo veikėjų. Nepaisant sudaužytų vilčių ir keliones lydėjusių praradimų, filmas – šviesus ir lengvas, nevengiantis pasijuokti iš paradoksalių situacijų bei nesusipratimų.

Tarptautinis moterų filmų festivalis „Šeršėliafam“ vyks vasario 6 – 10 d. Filmų seansus lydės pristatymai ir diskusijos, kuriose bus kalbama apie aktualius lyčių vaidmenų kaitos, nelygybės klausimus, dalijamasi įkvepiančiomis istorijomis. Moterų režisierių ir apie moteris sukurti filmai šiais metais bus rodomi kino teatruose „Pasaka“ Vilniuje ir „Romuvoje“ Kaune.