Svetur įvertintas D. Šarutytės „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“ pristatytas kviestinei publikai

Šiandien įvyko režisierės Dovilės Šarutytės filmo „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“ nacionalinė premjera. Raudonuoju kilimu į kviestinę premjerą žengė aktoriai: Vaidotas Martinaitis, Larisa Kalpokaitė, Darius Gumauskas, Lina Rastokaitė, kino režisierius Sergejus Loznica, atlikėjas Free Finga ir kiti.

Debiutinio D. Šarutytės filmo „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“ pasaulinė premjera įvyko prieš metus Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“. Vėliau filmas buvo parodytas šešiolikoje tarptautinių kino festivalių. Transilvanijos kino festivalyje pelnė specialų žiuri prizą, Valensijos kino festivalyje „Cinema Jove“ jaunųjų žiūri filmas buvo apdovanotas kaip geriausias vaidybinis filmas.

„Tai, kad filmas per vienerius metus apkeliavo daugybę festivalių– didelis įvertinimas debiutuojančiai režisierei. Dovilė iš tiesų įdėjo daug širdies į šį asmenišką kino pasakojimą ir tai įvertino ne tik festivalių žiuri, solidžių kino platformų apžvalgininkai bei kino kritikai, bet ir žiūrovai. Norisi tikėti, kad ir Lietuvoje šis filmas ras kelią į publikos širdį. Nes tai yra aštrus, sąmojingas ir šviesus filmas, kurį verta pamatyti,“ – sako filmo prodiuserė Uljana Kim.

Filme „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“ režisierė dalinasi savo pačios gyvenimo istorija. Išgyvenusi tėvo netektį, kūrėja kino kalba pasakoja su kuo susiduria neturintys laiko gedėti artimieji, kai jiems tenka skubiai organizuoti atsisveikinimą. D. Šarutytė yra sakiusi, kad kurdama filmą, ji norėjusi, kad jos herojei džiaugsmas dėl “renginio” sėkmės nors trumpam užgožtų  patį gedulą. Todėl filmo herojė, kurią įkūnijo aktorė Agnė Misiūnaitė, norėdama suorganizuoti tobulas laidotuves, pakliūna vis į kurioziškesnes situacijas.

„D. Šarutytei debiutiniame filme pavyksta įgyvendinti sunkią užduotį – išreikšti begalinę gedulo širdgėlą, o kartu su Agnės Misiūnaitės subtiliu pasirodymu užkloti ją jausmingu empatijos šešėliu,“ – yra sakęs kino kuratorius Andrei Tănăsescu.

Filmui keliaujant po pasaulį, ne vienas kino kritikas pastebėjo, kad Dovilei pavyko sukurti, tiek pat pat aštrų, kiek ir jautrų, intymiai  atvirą kino pasakojimą, kurį, jei reikėtų įtalpinti į žanro rėmus galima būtų pavadinti drama su absurdo komedijos elementais.

„Tai filmas, kuriame neįtikėtinai gražiai, harmoningai režisierė apjungia dokumentinę ir vaidybinę medžiagą, taip sukurdama išbaigtą, gilų ir įdomų kino pasakojimą,“ – po premjeros sakė kino režisierius Sergejus Loznica.

„Jei kažkam kyla klausimai kokie turėtų būti santykiai su tėvais, artimaisiais, siūlyčiau pažiūrėti šį filmą. Jis galbūt padės rasti atsakymus,“ – kalbėjo kino režisierius Artūras Jevdokimovas.

Pati režisierė sako, kad jai susitikimas su lietuvių žiūrovais ypatingai svarbus. „Nacionalinė premjera, matyt, ypatinga kiekvienam kūrėjui. Labai svarbu kaip tave priims namuose, net, jei pasitikrinai ar filmas paveikus kitose šalyse ir jų kontekstuose. Bet pakviesti į savo filmą tautiečius, tai tas pats kaip klasiokams skaityti savo parašytą poemą ir jaudintis, kaip ją supras ir ar įvertins,“ – sako režisierė D. Šarutytė.

Lietuvos kino teatrų žiūrovams filmas „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“ bus pristatytas lapkričio 25 dieną.

Filmą prodiusavo Uljana Kim. Filmo gamybą finansavo Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.