Vilniuje atidarytas prancūziško kino festivalis „Žiemos ekranai“

Jau 18 kartą vyksiantis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“ į sales pakvies išskirtinių filmų gerbėjus. Vilniuje ir Kaune rengiamo festivalio programoje – naujausi prancūzų filmai ir susitikimai su kino kūrėjais, tarp kurių ir Gilles Marchand, daugybę pasaulinių kino apdovanojimų pelnęs prancūzų scenaristas, tikrais įvykiais paremto filmo „Dvyliktos naktis“ scenarijaus autorius.

„Šių metų festivalio programa norime parodyti prancūzų kino įvairovę. Tai nėra tik komedijos ar romantinės meilės dramos, kurias, kaip žinome, labiausiai mėgsta lietuviai. Bus ir jų programoje, tačiau prancūzų kinas – labai turtingas, įvairus ir laisvas. Filmuose nagrinėjama daug nestandartinių, nepatogių temų, kurių kitų šalių kine pastebime mažiau arba jų net vengiama. Nuo sudėtingų meilės trikampių, seksualinio identiteto, moralinius klausimus keliančios žmogžudystės iki „me too“ tematikos. Prancūzai linkę finansuoti tokius kino projektus, o filmai sutraukia pilnas sales žiūrovų“, – sako Rūta Bogužaitė, festivalio programos sudarytoja. 

Kitas įdomus šių metų programos bruožas – filmuose ryškios pagrindinės herojės moterys, tačiau visų filmų režisieriai yra vyrai. 

„Dabar filmuose matome daugiau moterų pagrindiniuose vaidmenyse ir ne tik herojės, bet ir „blogiukės“ pozicijoje. Tai pasaulinė tendencija kine, kartu tai atsispindi ir mūsų filmų programoje, tokiuose filmuose kaip „Trumpo romano kronikos“, „Gyvenimas tarsi šokis“, „Blogio šaknys“ ir kituose“, – teigia R.Bogužaitė. 

Beveik visi festivalio filmai bus pirmą kartą rodomi Lietuvoje. Daugelis jų įvertinti Kanų, Venecijos kino festivaliuose, pretenduoja į „Cezario“ nominacijas (svarbiausi prancūzų kino apdovanojimai) įvairiose kategorijose. Iš viso festivalyje bus rodoma 11 filmų, tarp kurių – 1945 m. sukurta juosta „Rojaus vaikai“, vienas iš žymiausių pasaulio kino klasikos filmų.

„Ieškojome žiūroviškų filmų, kurie inicijuotų diskusijas, žadintų emocijas, priverstų juoktis ar įkvėptų naujoms patirtims. Programa įvairi: turėsite galimybę pamatyti istorinį, gastronominį filmą „Gardumynas“, nominuotą „Cezariams“ už kostiumus ir produkciją, lyties identiteto arba queer temai skirtą romantišką filmą „3 naktys per savaitę“, ironišką komediją, trilerį „15 būdų užmušti kaimyną“ ir kitus. Atidžiai sekėme, ką kino teatruose žiūrėjo patys prancūzai ir geriausius darbus pristatysime žiūrovams Lietuvoje“, – sako Pascal Sliwanski, Prancūzų instituto Lietuvoje vadovas. 


Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“ vyks sausio 26 – vasario 2 d.